Yükleniyor

Saç Dökülmesine Bilimsel FormülMerak Edilenler


1.     SAÇ TELLERİMDE İNCELME VE CANSIZLAŞMA GÖZLEMLİYORUM. BUNUN İÇİN NE YAPABİLİRİM?

a.       MELOXCİN kullanmanızı tavsiye ederiz. Çünkü Meloxcin, yeni saç üretimini desteklemenin yanı sıra mevcut zayıf saç tellerinizi güçlendirerek saçlarınızın çok daha sağlıklı bir görünüme kavuşmasını sağlar.

 

2.       MELOXCİN KULLANIMI ÖNCESİNDE SAÇLARIM TEMİZ OLMALI MIDIR?

a.       MELOXCİN’in deriden emilimi 2 farklı yolla sağlanabilir: Hücrelerin arasındaki yağda eriyerek ya da kıl kökü boyunca emilerek. Bu nedenle kişinin saçlarının temiz olması ve halk tabiri ile gözeneklerinin açık olması iyi olacaktır. Ancak bu açıklamadan her ilaç kullanımı öncesinde saçların yıkanması gerektiği sonucu çıkarılmamalıdır. Böyle bir şeye  gerek yoktur, saçların temiz olması yeterlidir.

 

3.       MELOXCİN’İ UYGULADIKTAN SONRA SAÇIMI SAÇ KURUTMA MAKİNESİYLE KURUTABİLİR MİYİM?

a.       MELOXCİN’i uyguladıktan sonra saçları saç kurutma makinesi ile kurutmak, MELOXCİN’in bir kısmının buharlaşması ihtimalinden dolayı üründen düşük verim alınmasına sebep olabilir. Bu nedenle MELOXCİN'i uyguladıktan sonra saçınızın doğal yoldan kurumasını bekleyiniz.

 

4.       MELOXCİN KULLANIRKEN DERMASTAMP/DERMAROLLERI ÇOK BASTIRMAMIN BİR FAYDASI OLUR MU?

a.       Eğer size “dermaroller” verilmişse, ürünü süreceğiniz alana dermarollerı ileri-geri, sağa-sola hareketler yaparak uygulayınız. Eğer “dermastamp” verilmişse mühür basar gibi bastırarak saç çıkmasını istediğiniz tüm deri bölgesini zımbalayınız. Dermaroller veya dermastampı bastırma kriteriniz şu olmalıdır: Cildiniz ne çok acımalı ne de hiç acımamalıdır. Kaşıntı ile ağrı arası bir bastırma gücü idealdir. Daha fazlası ekstra etkili olmayacaktır. Bu işlemin hemen ardından ürün sürmeye geçiniz, ara vermeyiniz. Ürün uygulamasından hemen sonra tekrar dermaroller/dermastamp uygulayınız.

 

5.       MELOXCİN KULLANIRKEN SAÇ UZUNLUĞUNUN ÖNEMİ VAR MI ?

a.       MELOXCİN tedavisinde hedef, kıllardan ziyade kıl kökleridir.

b.       MELOXCİN’in kıl köküne daha yoğun olarak ulaşabilmesi için saçın kısa olması önemlidir. Aksi takdirde ürünün önemli bir kısmı kıl köküne ulaşamadan saç tarafından emilir. Bu da hem ürünün etkinliğini azaltır hem de ürün sarfiyatını arttırır.

c.       Ayrıca MELOXCİN tedavisi sonucunda yeni çıkmaya başlayan kılların daha görünür olması bakımından da saçlar kısa olmalıdır. Yeni çıkan kılların görünür hale gelmesi hasta motivasyonunu arttırarak disiplinli uygulamaya katkıda bulunur.

 

6.       MELOXCİN UYGULADIKTAN SONRA SAÇIMI NE ZAMAN YIKAYABİLİRİM?

a.       MELOXCİN, saçlı deriye uygulandıktan 1 saat sonra %50, 4 saat sonra %90 oranında cilde nüfuz ederek kıl köküne ulaşır. 24 saatte tamamı emilir. Bu nedenle uygulama sonrasında en az 4 saat saçlar yıkanmamalıdır.

 

7.       MELOXCİN DUŞTAN SONRA ISLAK SAÇA UYGULANABİLİR Mİ?

a.       MELOXCİN saç derisinden dermaroller/dermastamp vasıtasıyla oluşturulan kuyucuklardan emilim yoluyla etki eder. Eğer saçlarınız ıslak olursa tıkanmaya bağlı olarak emilimin verimi düşebilir. Dolayısıyla MELOXCİN’in temiz ve kuru saç derisine uygulanması önerilir.

 

8.       MELOXCİN KULLANIMI SÜRECİNDE PRP VE MEZOTERAPİ YAPTIRMAMIN BİR KATKISI OLUR MU?

a.       PRP (Platelet Rich Plazma) ve Mezoterapi başlı başına saç gelişimini destekleyen uygulamalardır.

b.       MELOXCİN tedavisi süresince on beşer gün ara ile dönüşümlü olarak kliniğimizde uygulanan dörder seans Red Coctail (PRP) ve özel MELOXCİN Mezoterapisi içeren Orange Coctail; Elektroterapi, Low Light Laser Theraphy (LLLT) ve Oksijenterapi ile kombine edilerek uygulandığında Klasik Meloxcin tedavisinin etkinliği %40 civarında artmaktadır.

 

9.       MELOXCİN ÜRÜNLERİNİ KULLANIRKEN SAÇ JÖLESİ, KÖPÜK VE ŞEKİLLENDİRİCİ SPREY GİBİ KİMYASAL MADDELERİ KULLANMAMDA BİR SAKINCA VAR MIDIR?

a.       Bu tarz ürünler saç köklerine giden yolu tıkayabilir. Bu nedenle MELOXCİN’i kullanmadan önce saç derinizi jöle, köpük, sprey gibi maddelerden ve biyolojik kirden(saç diplerindeki yağlanma) temizlemeniz gerekmektedir. MELOXCİN’i temiz ve kuru saça uygulamanız tavsiye edilir.

 

10.   MELOXCİN KULLANIRKEN PERMA YAPTIRMANIN, SAÇ BOYATMANIN VEYA SAÇ DÜZLEŞTİRİCİ ÜRÜNLER KULLANMANIN SAKINCASI VAR MIDIR?

a.       MELOXCİN kullanırken de bu tip işlemler yapılabilir. Saç boyası, düzleştiriciler ve perma gibi işlemlerin saç dökülmesiyle bir ilgisi yoktur. Ancak saç ve saçlı deriye harici olarak tatbik edilen tüm uygulamaların saçı yıpratacağı unutulmamalıdır.

 

11.   DİHİDROTESTOSTERON (DHT) NEDİR?

a.       DHT, erkeklik hormonu olan Testosteronun (androjen hormonlarının) güçlü bir formudur. Vücutta pek çok faydalı görevi olsa da genetik olarak saç dökülmesine yatkın olan erkek ve kadınların saç kökü hücrelerine olumsuz etkileri vardır. DHT, saç kökü hücrelerini baskılayarak saç üretiminin durmasına sebep olmaktadır. Bunun sonucunda da kellik meydana gelmektedir.

 

12.   MELOXCİN DHT ÜZERİNE ETKİLİ MİDİR?

a.       MELOXCİN’in en önemli etki mekanizmalarından biri de saç kökünü DHT baskısından kurtarmaktır. İçeriğinde bulunan Epigallokateşingallat ve Emodin adlı moleküller aracılığıyla DHT oluşumunu engeller ve DHT reseptörünü bloke eder.

b.       Böylece DHT’nin olumsuz baskısından kurtulan saç, normal büyüme ve gelişme sürecine girer.

 

13.   DHT’NİN BASKISINDAN KURTULAN SAÇ KÖKLERİ ESKİSİ KADAR KUVVETLİ SAÇLAR ÜRETEBİLİR Mİ?

a.       MELOXCIN Biyolojik İkna Yöntemi başta olmak üzere 7 etkin mekanizma ile saç üretimini destekler. DHT baskısından kurtulan saç foliküllerinin kalın ve sağlıklı bir şekilde büyümesi tedavi protokolünde de belirtilen 1 yıllık tedavi süreci sonunda olur. Normal ve sağlıklı bir saçın da olgunlaşma süreci bu şekildedir.

b.       MELOXCIN düzenli bir şekilde kullanıldıkça da bu başarılı süreç devam eder.

 

14.   SAÇ DÖKÜLMESİ YAŞANAN BÖLGELERİN PARLAK VE TÜYSÜZ OLMASI O BÖLGELERDEKİ SAÇ KÖKLERİNİN ÖLMÜŞ OLDUĞU ANLAMINA GELİR Mİ?

a.       Saç dökülmesi yaşanan bölgelerin parlak ve tüysüz olması oradaki saç köklerinin öldüğü anlamına gelmez. Bir saç kökünün ölü olup olmadığı ancak biyopsi neticesinde, yani o bölgeden derinlemesine bir parça alınıp mikroskobik olarak incelenmesi sonucu anlaşılabilir. Dışarıdan bakarak saç kökü hücrelerine ölmüş demek bilimsel olarak doğru değildir.

 

15.   MELOXCİN KULLANIMI SONUCUNDA HERHANGİ BİR YAN ETKİ OLUŞABİLİR Mİ?

a.       MELOXCİN; harici olarak uygulanan, lokal etkili ABD ve AB standartlarına uygun dermokozmetik bir üründür. T.C. Sağlık Bakanlığı onaylıdır.

b.       Kan dolaşımına karışma oranı çok düşük olduğu için sistemik bir yan etki görülmez.

c.       Bugüne kadarki klinik gözlemlerimizde 3000 hastadan sadece 2-3 tanesinde lokal dermatit ve 2 tanesinde hafif baş ağrısı gözlemlendi. Bu şikayetler 5-7 gün içerisinde geçti.

 

16.   MELOXCİN'İN TOKSİK VE HASTALIK YAPICI BİR ETKİSİ VAR MI?

a.       MELOXCİN; AB ve ABD kozmetik mevzuatına uygun, T.C. Sağlık Bakanlığı tarafından onaylı dermokozmetik bir üründür, ilaç değildir.

b.       Kozmetik kodeksine uygun olan ürünler insan sağlığı üzerinde hiçbir zararlı etki yapmaz.

c.       Bir ürünün kozmetik mevzuatına dahil edilmesi için uzun yıllar boyunca insanlar üzerinde denenmesi gereklidir ve Meloxcin bu süreci tamamlamıştır. MELOXCİN sistemik dolaşıma katılmaz, lokal etkilidir.

 

17.   MELOXCİN KULLANMAYI BIRAKINCA SAÇLARIM TEKRAR DÖKÜLECEK Mİ?

a.       Saç dökülmesine neden olan faktörler (Yaş, genetik, DHT, çevresel etkiler, ultraviole vb.) ortadan kalkmadığı gibi yaş ilerlemesine bağlı olarak daha da güçlü bir şekilde saç üretimini baskılar ve saç dökülmesine neden olur. 20'li yaşlardaki saçlarımız nasıl döküldü ise MELOXCİN ile çıkardığımız saçlar da Meloxcin kullanımının bırakılması durumunda saç dökülmesine sebep olan faktörler artarak devam ettiği için saç dökülme süreci devam edecektir.

b.       Ancak MELOXCİN’in idame dozu olan haftada 2 defa bakım tedavisi uygulandığı takdirde saç dökülmesi ileri yaşlara kadar ötelenir.

 

18.   SAÇ EKTİRDİKTEN SONRA MELOXCİN İLE TANIŞTIM. MELOXCİN KULLANABİLİR MİYİM?

a.       MELOXCİN sağlıklı saç folikül gelişimi için gerekli ortamı hazırlar. Dolayısıyla saç ektirdikten sonra da sağlıklı saçların korunması, ekim alanının güçlenmesi ve ekim alanı haricindeki zayıf kılların daha sağlıklı gelişerek homojen bir saç örtüsü oluşturması için MELOXCİN kullanılabilir.

b.       MELOXCİN, saç ekimi yaptırmış ancak memnun kalmamış hastalarca da kullanılmakta olup, daha doğal ve yoğun bir saç örtüsü oluşturarak memnuniyet oranını yükseltmektedir.

 

19.   MELOXCİN KULLANIM SÜRECİNDE NELERE DİKKAT ETMELİYİM ?

a.       MELOXCİN kullanım süreci ile sağlıklı yaşam süreci birbirinden farklı değildir.

b.       Düzenli uyku, dengeli beslenme, yeterli egzersiz, zararlı alışkanlıklardan uzak durma, bilgisayar&cep telefonu ile çok zaman geçirmeme vb. gibi yaşam kalitesini artıran tüm kriterler MELOXCİN kullanım sürecinde de geçerlidir.

 

20.   MELOXCİN KULLANIM SÜRECİNDE NE TÜR GELİŞMELER BEKLEMELİYİM ?

Zaman zaman kişisel farklılıklar görülmekle birlikte genellikle;

a.       1 ay sonunda saç dökülmesi belirgin şekilde azalır; saçlı deri ve mevcut saçlarda güçlenme, canlılık ve sağlıklı görünüm oluşmaya başlar.

b.       2 ay sonunda saçlı deride vellus adı verilen küçük ince tüylenmeler başlar, saçlarda genel bir dolgunluk oluşur .

c.       3 ay sonunda mevcut tüyler kalınlaşır, velluslar ise renklenerek ve büyüyerek görünür hale gelmeye başlar.

d.       4 aydan itibaren saçlarda gelişim giderek devam eder. On ikinci ayın sonunda mevcut yaş ile uyumlu matür saç foliküllerinden oluşan saç örtüsü meydana gelir.

 

21.   MELOXCİN HASTA SEÇİMİNDE DİKKAT EDİLECEK KRİTERLER-1 ( KİMLERDE DAHA İYİ SONUÇ ALINIR? )

a.       En önemli kriter "dökülme öncesindeki saç kalitesi ve sıklığı"dır. Dökülmeden önce saçlar ne kadar yoğun ve saç telleri ne kadar kalın ise tedavi o kadar iyi sonuç verir.

b.       Kellik Yaşı çok önemlidir. Dökülme başladıktan sonra ne kadar kısa sürede MELOXCİN tedavisine başlanırsa o kadar iyi sonuç alınır. Son birkaç yıldır gelişen hafif seyrelme tarzında dökülmesi olan biri ile 30 yıldır tamamen kel olan birindeki başarı oranı aynı değildir.

c.       Saçlı Derinin Elastikiyeti çok önemlidir. Saçlı deri altı yağ dokusunun kalınlığı elastikiyeti sağlayan en önemli faktörlerden biridir. Elastikiyet arttıkça tedavinin başarısı artar.

 

22.   MELOXCİN HASTA SEÇİMİNDE DİKKAT EDİLECEK KRİTERLER-2 ( KİMLERDE DAHA İYİ SONUÇ ALINIR? )

a.       Dökülme veya seyrelme olan bölgede Vellus (Ayva Tüyü) miktarı ne kadar fazla ise MELOXCİN tedavisinin başarı oranı o kadar artar.

b.       Saç dökülmesi ile birlikte seyreden ve özellikle saçlı deriyi etkileyen ikincil bir durum (Cilt hastalığı, hormon dengesizlikleri, anemi, vitamin&mineral eksiklikleri, otoimmün hastalıklar vb.) varsa tedavi zorlaşır. Öncelikle saça zarar veren asıl durum düzeltilmelidir.

 

23.   MELOXCİN SAÇKIRAN(ALOPESI AREATA) VE DİFFÜZ ALOPESİ TEDAVİSİNDE DE ETKİLİ MİDİR?

a.       MELOXCİN erkek tipi saç dökülmesi üzerinde ciddi etkinlik göstermektedir. Bununla birlikte içeriğindeki saç folikül gelişimini başlatmaya yardımcı olan tüm bileşenler sayesinde saçkıran ve Diffüz Alopeside etkin olarak kullanılabilmektedir.

 

24.   MELOXCİN’İ SEBOREİK DERMATİT VARKEN DE KULLANABİLİR MİYİM?

a.       MELOXCİN içerdiği maddeler ile hafif ve orta şiddetteki Seboreik Dermatitlerde etkili bir üründür.

 

25.   MELOXCİN KULLANIMINDA DİĞER BAZI SAÇ ÜRÜNLERİNDE OLDUĞU GİBİ LİBİDO KAYBI OLUR MU?

a.       MELOXCİN; AB ve ABD kozmetik mevzuatına uygun, T.C. Sağlık Bakanlığı tarafından onaylı dermokozmetik bir üründür, ilaç değildir.

b.       MELOXCİN sistemik dolaşıma katılmaz, lokal etkilidir.

c.       MELOXCİN, Dihidrotestosteronun olumsuz etkisini saçlı deride lokal olarak hormon üretimini engellemek ve kıl kökünde bağlandığı yeri kapatmak suretiyle (Reseptör Blokajı) baskılar.

 

26.   KADINLARDA MELOXCİN KULLANILABİLİR Mİ?

a.       Kadınlarda saç dökülmesinin sebepleri erkeklere kıyasla farklılıklar gösterebilir. Başta hormon düzensizlikleri, vitamin-mineral eksiklikleri, duygusal stres vb. faktörler ekarte edilmelidir. Bu nedenle ayrıntılı bir muayenenin ardından yapılacak kapsamlı bir kan tahlili sonucunda tespit edilen eksikliklerin tamamlanması ile birlikte yapılacak MELOXCİN tedavisi çok daha başarılı sonuçlar (% 98) vermektedir.

 

27.   HAMİLE VEYA EMZİREN KADINLAR MELOXCİN KULLANABİLİR Mİ?

a.       MELOXCİN, ABD ve AB kozmetik standartlarına uygun, T.C. Sağlık Bakanlığı onaylı bir üründür.

b.       MELOXCİN, sistemik değil lokal olarak sadece saçlı deriye uygulanan bir üründür.

c.       Bu nedenlerle herhangi bir sakınca olmamasına rağmen hamilelik ve emzirme çok hassas konular olduğu için bu süreçlerde MELOXCİN kullanımı tavsiye edilmez.

 

28.   KEMOTERAPİYE BAĞLI OLARAK DÖKÜLEN SAÇLARDA MELOXCİN ETKİLİ MİDİR?

a.       Kemoterapi ve radyoterapi sonrasında saçlar doğal olarak da çıkmakta ancak eskisi gibi güçlü ve sağlam görünmemektedir.

b.       MELOXCİN kullanımı saçların çıkma süresini hızlandırdığı gibi çıkan saçların kalitesini ve miktarını da artırır.

c.       MELOXCİN kullanımı kemoterapi&radyoterapi tedavisi bittikten sonra önerilir.

 

29.   DİYABET VE TANSİYON GİBİ KRONİK HASTALIĞI OLANLAR MELOXCİN KULLANABİLİR Mİ ?

a.       Diyabet, Hipertansiyon veya diğer herhangi bir kronik hastalığın mevcut olması az ya da çok tüm sistemleri etkileyeceği gibi saç gelişimini de olumsuz yönde etkiler.

b.       Ancak söz konusu kronik hastalıklar tedavi ve kontrol altında olduğu sürece MELOXCİN tedavisinin başarısına olumsuz bir etki yapmaz ve MELOXCİN kullanmasında hiçbir sakınca yoktur.

 

30.   EŞİM HAMİLE BEN MELOXCİN KULLANABİLİRMİYİM ? EŞİME VEYA BEBEĞE BİR ZARARI OLUR MU ?

a.       MELOXCİN; harici olarak uygulanan, sistemik dolaşıma karışmayan, T.C. Sağlık Bakanlığı onaylı, ABD ve  AB kozmetik kodeksine uygun dermokozmetik bir üründür.

b.       Bu nedenle eşi hamile veya emziren birinin kullanmasında hiçbir sakınca yoktur.

 

31.   MELOXCİN'İN HERHANGİ BİR İLAÇ İLE ETKİLEŞİMİ VAR MI? HANGİ İLAÇ İLE BİRLİKTE KULLANILMAZ ?

a.       MELOXCİN; lokal olarak uygulanan dermokozmetik bir ürün olduğu için sistemik kan dolaşımına geçmez.

b.       Bu nedenle sistemik kullanılan herhangi bir ilaç ile etkileşime girmez.

c.       Dolayısı ile hiçbir ilaç ile birlikte kullanım sınırlaması yoktur.

 

32.   GRİP VE SOĞUK ALGINLIĞI DURUMUNDA MELOXCİN KULLANMAYA DEVAM EDEBİLİR MİYİM?

a.       MELOXCİN; lokal kullanılan dermokozmetik bir ürün olduğu için söz konusu durumlarda rahatlıkla kullanılabilir. Grip veya Soğuk Algınlığı gibi hastalıkların gelişim veya tedavi süreçleri üzerine bir etkisi yoktur.

 

33.   MELOXCİN İLE BİRLİKTE HANGİ ŞAMPUANI KULLANMALIYIM ?

a.       Sağlıklı saçı koruma veya MELOXCİN tedavisi süreci boyunca temel prensip saç ve saçlı deriye mümkün olduğunca kimyasal yük bindirmemektir.

b.       Deterjan (Çözücü) etkiye sahip olan klasik şampuanlar yerine, bu etkisi daha zayıf olan ve gelişmekte olan zayıf kılları daha az etkileyen Bebek Şampuanı kullanmak daha uygundur.

 

34.   MELOXCİN İLE BİRLİKTE BAŞKA SAÇ ÜRÜNÜ KULLANMAYI TAVSİYE EDERMİSİNİZ?

a.       MELOXCİN; bilimsel olarak bilinen, saç büyüme ve gelişmesine katkıda bulunan mekanizmaların çoğunu bünyesinde barındırdığı için başka bir destek ürününe gerek ve ihtiyaç yoktur.

 

35.   MELOXCİN KULLANIMINDA YAŞIN ÖNEMİ VAR MI ?

a.       MELOXCİN; AB ve ABD kozmetik mevzuatına uygun, T.C. Sağlık Bakanlığı tarafından onaylı dermokozmetik bir ürün olduğu için yaş sınırlaması yoktur.

b.       Ancak ideal yaş aralığı 18-65’dir.

c.       65 yaşından sonra kullanılmasında hiçbir sakınca olmamasına rağmen tedavinin başarı oranı düşecektir.

 

36.   DENİZ VEYA HAVUZA GİRMEMDE BİR SAKINCA VAR MI ?

a.       MELOXCİN, saçlı deriye uygulandıktan 1 saat sonra %50, 4 saat sonra %90 oranında cilde nüfuz ederek kıl köküne ulaşır. 24 saatte tamamı emilir.

b.       Bu nedenle özellikle uygulama sonrası ilk 1 saatlik süreçte deniz veya havuza girilmesi önerilmez.

c.       Aksi taktirde ürünün bir kısmı saç ve saçlı deriden akacak ve yeterince ürün hedef doku olan kıl köküne ulaşamayacaktır. Bununla birlikte MELOXCİN uygulamasının ilk 45 günlük yoğun tedavi dönemi dışında sabah veya gündüz uygulaması yoktur. Ürün gece uygulanır.

 

37.   MELOXCİN KULLANDIKTAN SONRA GÜNEŞE ÇIKABİLİR MİYİM ?

a.       Doğrudan güneşe maruz kalmak her hâlükârda cilt ve cilt ekleri için zararlıdır.

b.       MELOXCİN uygulamasından sonra güneşlenmek veya çalışmak maksadıyla yoğun güneş altında durmak gibi durumlar dışında güneşe çıkmanın bir sakıncası yoktur.

c.      Bununla birlikte Meloxcin uygulamasının ilk 45 günlük yoğun tedavi dönemi dışında sabah veya gündüz uygulaması yoktur. Ürün gece uygulanır.

 

38.   MELOXCİN KULLANDIKTAN SONRA ŞAPKA, BERE TAKABİLİR MİYİM?

a.       MELOXCİN, saçlı deriye uygulandıktan 1 saat sonra %50, 4 saat sonra %90 oranında cilde nüfuz ederek kıl köküne ulaşır. 24 saatte tamamı emilir.

b.       Bu nedenle özellikle uygulama sonrası ilk 1 saatlik süreçte sıvı emici özelliği olan (pamuklu, keten) şapka veya bere kullanılmaması uygun olur.

c.       Aksi takdirde ürünün bir kısmı şapka veya bere tarafından emilecek ve yeterince ürün hedef doku olan kıl köküne ulaşamayacaktır.

d.       Ürün, saçlı deride kuruduktan sonra kullanmanın ise hiçbir sakıncası yoktur.

 

39.   MELOXCİN KULLANDIĞIM SÜREÇTE DİYETİMDE DİKKAT ETMEM GEREKEN BİR ŞEY VAR MI?

a.       Başta saç olmak üzere tüm deri eklerinin ana maddesi Keratindir. Keratin de Proteinden üretilir.

b.       Saç üretiminin sağlıklı olabilmesi için mutlaka diyette protein olmalıdır. Özellikle yumurta ve et (kırmızı ve beyaz) başta olmak üzere hayvansal proteinler yeterince tüketilmelidir.

c.       Sonuç olarak; sağlıklı saç gelişimi için Dengeli Beslenme gereklidir.

 

40.   MELOXCİN KULLANDIĞIM SÜREÇTE SİGARA VE ALKOL ALABİLİR MİYİM?

a.       Sigara ve alkol kullanımının MELOXCİN’in etkinliği üzerinde belirgin, olumsuz bir etkisi yoktur.