Yükleniyor

Saç Dökülmesine Bilimsel Formül

Saç Neden Dökülür ?


Vücudumuzun diğer tüm hücrelerinde de olduğu gibi saçlarımız da bir yaşam döngüsüne tabidir. Saçlar için yaşam döngüsü periyodu 4-6 yıldır. Ancak saç köklerininin farklı zamanlarda bu döngüye girmesi her gün saçlarımızın bir kısmının dökülmesine neden olur. Buna “fizyolojik saç dökülmesi” denir. Yaşam döngüsünden kaynaklanan bu yenilenme dahilinde günlük olarak 50-100 tel saç dökülmesi fizyolojik kabul edilmektedir.

Saçın fizyolojik yaşam döngüsü. 4-6 yıllık bu döngü bittiğinde, saç teli deriye eskisi kadar sağlam tutunamaz ve dökülür. Saç kökünde geriye kalan dermal papilla(deri tomuru, kabarcığı) saç oluşturmak için yeni bir döngüye girer.

Bundan daha fazla sayıdaki dökülmenin nedenleri şu başlıklar altında toplanabilir;

  • Genetik
  • Endokrin (hormonlarla ilgili)
  • Çevresel (kozmetik ürünler, saça yapılan uygulamalar, bazı kimyasallara maruziyet vs)
  • Beslenme ile ilgili unsurlar
  • Yaşam tarzı (sigara içme, iş/aile stresi, uykusuzluk/sağlıksız uyku vs.)
  • Hastalıklar (cilt veya saçlı deri rahatsızlıkları)

Cinsiyete Göre Temel Farklılıklar

Erkeklerde kadınlara oranla daha çok görülen saç dökülmesi problemi genellikle erkek tipi saç dökülmesi denilen(androgenetik alopesi) saçların genelinde bir dökülmeden ziyade üst ve yan kısımlarda seyrekleşme şeklinde gerçekleşmektedir.  Kadınlarda ise endokrin ve yaşam tarzı değişiklikleri öne çıkmaktadır. Buna paralel olarak erkek tipi saç dökülmesi ile mücadele etmek (medikal, cerrahi) daha kolaydır. Kadınlara ait saç problemleri, karmaşık ve zor vakalardır.

Androgenetik Alopesi

Kadınlarda saç dökülme sorunları bazı dönemlerde ağırlık kazanır; regl dönemlerinden hemen önceki günler, menopoz dönemi, hamilelik ve hamileliği takip eden dönem, mevsim değişimleri bunlara örnektir. Bunun yanında ateşli hastalıklar, endokrin sistem hastalıkları, psikolojik durum, bazı ilaçların kullanımı, vitamin, ko-enzim, ko-faktör, makro ve mikro element yetersizliği de kadınlarda daha önemli faktörler arasındadır. Unutmadan çoğu yanlış uygulanan zayıflama diyetlerine (ağır kalori kısıtlamaları) bağlı olarak da saç dökülmesi ortaya çıkabilir.


Antrparantez faydalı bir bilgiyi aktaralım. İnsan vücudunda “öncelik” prensibi vardır. Kanda şeker az ise beyine öncelik verilir, egzersiz yaparken kan sindirim sistemi ve böbreklerden çizgili kaslara yönlendirilir vs. Bir kadın hamile ise ve kötü besleniyorsa öncelik fetusa verilir. Bazen anne yetersiz kalsiyum aldığında kemiklerindeki ve ileri vakalarda dişlerindeki kalsiyum çözülerek yavruya öncelik tanınır. İşte buna benzer şekilde ağır zayıflama diyetlerinde de saçlara ait bir fedakarlık ve yaşamsal organların öncelenmesi söz konusudur. Ayrıca bu zayıflama periyotları sırasındaki hormonal düzenlemeler saç sağlığına negatif olarak yansır.